Quantum

خانه / Quantum

1457881948_quantum-logo

 

راهکار آرشیو اطلاعات با استفاده از

Quantum Tape Library

مقدمه

مهمترین عناصر تشکیل دهنده یک سازمان کارمندان، داده ها ، و سیستم های آن میباشند. حفاظت از داده هاو سیستم ها به دلیل رشد روزافزون آنها در سازمان و پیچیدگی زیرساخت های آن، سخت و دشوار است. يكي از مشكلات اساسي و ريسك‌هاي بزرگي كه اكثر سازمانها با آن مواجه هستند خطرات ناشي از انهدام اطلاعات مي‌باشد. دلايل متعددي براي از بين رفتن اطلاعات وجود دارد از جمله باگ‌هاي موجود در نرم افزارها، ويروس ها، حذف‌هاي تصادفي، خرابي هارد‌ها و يا بلاياي طبيعي همچون آتش سوزي، سيل و ….

از طرف دیگر رشد روز افزون اطلاعات سازمانی و نیازمندی سازمانها برای نگهداری و آرشیو اطلاعات برای مدت زمان طولانی چالشی دیگر برای سازمانها ایجاد میکند. از آنجا که اطلاعات آرشیوی سازمان معمولا پس از مدتی حجم بسیار بالایی خواهد داشت استفاده از دیسک ها برای نگهداری این اطلاعات مقرون به صرفه نخواهد بود و سازمان نیازمند استفاده از تکنولوژیهای جایگزین خواهند بود.در این شرایط استفاده از تکنوژی Tape به دلیل مقرون به صرفه بودن نسبت دیسکها و همچنین انعطاف پذیری آنها در نحوه نگهداری آنها حتی در محل خارج سازمان انتخاب مناسبی برای این سازمانها خواهد بود.

آرشیو یا بایگانی داده ها یعنی عمل انتقال داده ها به جایی  یا به یک دستگاه ذخیره سازی دیگر که فعلا مورد استفاده ما نمی باشد . بایگانی اطلاعات یعنی ” یک مجموع یا مجموعه ای از سوابق تاریخی ” که به طور خاص برای نگهداری در دراز مدت در نظر گرفته میشود و بعنوان مرجعی در آینده برگزیده میشود .

 

معرفی تکنولوژی Tape

تکنولوژی Tape یکی از قدیمی ترین ، بهترین و مطمئن ترین راهکارهای آرشیو اطلاعات است. این دستگاهها از Cartridge ها برای آرشیو اطلاعات استفاده میکنند. هر دستگاه Tape با توجه به مدل آن شامل شیارهایی برای نگهداری  Cartridge ها میباشد. مهم ترین قسمت Tape Library ها مربوط به قسمت Robot دستگاه میشود که وظیفه انتقال Cartridge ها از خشابها به درایوهای مربوط به Read/Write اطلاعات را برعهده دارند. معمولا این عملیات انتقال توسط نرم افزارهای واسط مانند Veritas Backup Exec انجام میپذیرد.

کاربرد اصلی Tape Library ها با توجه به قیمت مقرن به صرفه تر نسبت به دیسکها همچنین فضای ذخیره سازی با نسبت به دیسکهای معمولی آرشیو اطلاعات میباشد. به طور مثال بر روی هر Cartridge با استفاده از تکنولوژی LTO-7 میتوان در حالت معمول تا 6TB اطلاعات را ذخیره کرد. که این ظرفیت در حالت Compress تا 15TB هم خواهد رسید

 

Drive Throughput (MB/Sec)

Cartridge Capacity (TB)

Tape Drive

300/700

6.0/15

LTO-7

160/400

2.5/6.25

LTO-6

از جمله دلایلی که سازمانها برای آرشیو اطلاعات از Tape ها استفاده میکنند :

 • Tape ها فضای بیشتری نسبت به سایر ذخیره سازها در اختیار سازمان میگذارند
 • نسبت به فضای ذخیره سازی کم هزینه تر هستند
 • طول عمر بسیار بالایی نسبت سایر تکنولوژیهای مشابه دارند ( حتی تا 30 سال )
 • امکان خارج کردن Cartridge از دستگاه و نگهداری آن در محلی امن به سادگی امکان پذیر است.
 • دارای روبات های پیشرفته جهت تعویض کاتریج های Tape
 • طیف وسیعی از محصولات برای همخوانی با نیاز های سازمان
 • پشتیبانی از پروتکل های ارتباطی مختلف شامل SCSI , FC و ….

 

Tape Cartridge:

عمل خواندن و نوشتن روی Cartridge ها با استفاده از جریان مغناطیسی که روی Tape Drive ایجا میشود انجام میپذیرد. تکنولوژی موجود در Tape ها همان تکنولوژی پیشرفته تر نوارهای کاست و نوارهای ویدئوئی است با ظرفیت و طول عمر بسیار بالاتر. این Cartridge ها با توجه به نیاز سازمان میتوانند Rewritable باشند یعنی امکان نامحدود خواندن و نوشتن را داشته باشند یا به صورت WORM ( Write Once Read Many ) عمل کنند یعنی اطلاعات یک بار روی آن نوشته شده و فقط قابلیت خواندن روی آن فعال باشد.

 

 

Tape Drive:

Tape Drive دستگاهی است که عمل خواندن و نوشتن روی Cartridge داخل آن انجام میپذیرد و میتواند با استفاده از رابط های فیبر و پروتکل FC مستقیما به یک سرور متصل گردد. Cartridge ها با استفاد از بازوی روبوتیک داخل Tape Drive ها قرار میگیرند.

 

الزامات و ویژگیهای Tape Library های شرکتQuantum

شرکت Quantum یکی از پیشرو ترین شرکتها در مباحث مربوط به ذخیره سازی و آرشیو اطلاعات میباشد. محصولات این شرکت شامل محصولات مبتنی بر دیسک و مبتنی برTape  میشود. تجهیزات مبتنی بر Tape با توجه میزان Reliability بالای آن ، خرابی بسیار کم این محصول ، سرعت بالا در زمان انتقال اطلاعات و قیمت رقابتی آن یکی از مواردی است که بسیار قابل توجه مراکز داده قرار گرفته است. سری محصولات مبتنی بر Tape این شرکت که با عنوان Scaler Tape Library شناخته میشوند در سری های جدید تر خود برای سری های Midrange شامل مدلهای i3 و i6 این شرکت میشوند که ویژگی های زیادی در این سری به آنها افزوده شده است.

 

از ویژگیهای سری های Scaler میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • قابلیت اتصال از طریق فیبر نوری و پروتکل FC که مشکل سرعت انتقال را برطرف کرده است.
 • بهره گیری از تکنولوژی iLayer (کنترل مسیر انتقال از مبدا تا مقصد)
 • پشتیبانی از Cartridge های با تکنولوژی LTO-7
 • قابلیت رمزنگاری اطلاعات روی Cartridge
 • امکان مدیریت آسانتر Cartridge ها
 • قابلیت استفاده به صورت LTFS
 • پشتیبانی از LTO-8 با قابلیت ذخیره سازی اطلاعات تا 12 TB به صورت عادی و 30TB در حالت فشرده بر روی هر Cartridge
 • قابلیت نگهداری اطلاعات تا 30 سال
 • امکان اضافه کردن 3 دستگاه Expansion Module و 200 کارتریج بر روی مدل i3