HP Synergy Servers

HP Synergy یک زیرساخت Composable

امروزه اگر سایت ها و بلاگ های مختلف در زمینه IT را بررسی کرده باشید حتما با مطالبی در مورد زیر ساخت های سنتی و مدرن و مقایسه آنها و همچنین عنوان Composable Infrastructure رو به رو شده اید.

در واقع امروزه واحد IT سازمان ها باید بتوانند ارزش خلق کنند و برای اینکه سازمان ها بتوانند در این زمینه موفق باشند نیاز است:

 • بتوانند سرویس های جدید را با سرعت بالایی ارائه دهند.
 • زمان بیشتری را برای تولید و بهینه سازی برنامه صرف کنند.
 • زمان کمتری را برای مدیریت و نگهداری زیر ساخت ها سپری کنند.
 • زیر ساخت های انعطاف پذیری داشته باشند.

بنابراین باید اذعان داشت زیرساختی که در قدیم پاسخگوی نیاز یک سازمان بود امروزه و در آینده پاسخگو نخواهد بود و فقط یک مرکز هزینه است.بصورت خلاصه زیرساخت های جدید باید بتوانند هر زمانی،هر سرویسی را که در سازمان نیاز خواهیم داشت با سرعت و کارایی بالا پیاده سازی نمایند.

بنابراین بد نیست قبل از معرفی محصول مورد نظر در این بخش مقدمه و مقایسه ای در مورد انواع زیر ساخت های IT داشته باشیم.

به طور کلی 4 طبقه بندی اصلی در مورد زیر ساخت های IT وجود دارد که عبارتند از :

 1. Traditional infrastructure
 2. Converged Infrastructure
 3. Hyperconverged Infrastructure
 4. Composable Infrastructure

اما هر یک از این زیر ساخت ها چه مفهومی دارند ؟

 • Traditional Infrastructure یا زیر ساخت سنتی با سرورها و تجهیزات ذخیره سازی و شبکه و سوییچ ها شناخته می شود که انواع اندازه ها و شکل های مختلف را شامل می شود و شما می توانید به منظور استفاده بهینه ترکیب مختلفی از آن را استفاده کنید.

از محدودیت های زیرساخت های سنتی می توان به این مورد اشاره کرد که راه اندازی و به کارگیری و مدیریت آن کار بسیار سنگین و سختی می باشد چرا که منابع مربوط به Compute و Storage و  Network که اجزای اصلی یک زیر ساخت IT را تشکیل می دهند از platform های مختلفی می باشند و جزایر مختلفی از منابع مورد استفاده،ایجاد خواهد شد. ابزارهای مدیریتی مورد استفاده نمی توانند تمامی این Platform ها را به صورت یکپارچه پوشش دهند و بنابراین admin ها با تنوع عظیمی از منابع محاسباتی و ذخیره سازی و شبکه رو به رو خواهند بود که مدیریت تمامی آنها در مقیاس های بزرگ برای آنها به یک کابوس تبدیل خواهد شد !

 • Converged Infrastructure یا همان زیرساخت همگرا سعی بر این دارد تا تمامی منابع مورد نیاز محاسباتی و ذخیره سازی و شبکه ای برای یک راهکار خاص (مثلا محازی سازی) را به صورت یکپارچه فراهم کند.

از مزایای این نوع زیرساخت این است که می تواند باعث ساده سازی خرید و همچنین سریع تر شدن فرایند آماده سازی زیر ساخت برای یک Application خاص باشد اما در کنار مزایایی که دارد باز هم مدیریت منابع محاسباتی و ذخیره سازی و شبکه ای را مشکل می کند چرا که این بار جزایری از منابع بر اساس راهکارها و Application های موجود به وجود آمده اند.

 • Hyperconverged Infrastructure که آن را HCI نیز می نامند همان زیرساخت فوق همگرا می باشد که در سال 2012 مطرح شد و هدف آن ایجاد یک زیرساخت کاملا مبتنی بر نرم افزار می باشد که تمامی اجزای یک زیرساخت سنتی و مبتنی بر سخت افزار را به صورت مجازی و نرم افزاری در می آورد.

تفاوت اصلی یک زیرساخت فوق همگرا با یک زیرساخت همگرا در این است که در HCI ذخیره سازی نیز به صورت مجازی در آمده است.

یکی از محدودیت های این نوع زیرساخت در این است که اگر می خواهیم از آن استفاده کنی باید Platform مورد استفاده ما باید سخت افزاری داشته باشد که بتواند بخش عظیمی از کارهای سخت افزاری و مجازی را پشتیبانی کند و به صورت کاملا نرم افزاری قابل کنترل و مدیریت باشد تا بتواند تمامی نیازهای یک Application را بر آورده کند که این محدودیت توسط یک زیر ساخت Composable برطرف می شود.

 • Composable Infrastructure که می توان آن را زیرساخت منعطف نیز نامید تمامی منابع محاسباتی (Computing) ، ذخیره سازی (Storage) و شبکه ای (Networking) را در یک Platform قرار می دهد که از این نظر مشابه با زیر ساخت های نوع 2 و 3 می باشد اما این نوع زیر ساخت یک هوشمندی مبتنی بر نرم افزار و یک API یکپارچه را برای ساخت و ایجاد یک ترکیب مورد نظر از منابع را در اختیار مشتری قرار می دهد.

در واقع در Composable Infrastructure مشتری علاوه بر اینکه می تواند همانند زیر ساخت های همگرا و فوق همگرا برای یک منظور خاص زیرساختی مناسب و از قبل تعریف شده تعریف کند می تواند با به کارگیری هوشمندی مبتنی بر نرم افزاری که دارد در هر زمان بسته به نیاز خود زیرساخت مدنظر خود را تغییر دهد. از این نظر این نوع زیر ساخت در نقطه مقابل زیرساخت های همگرا قرار می گیرد چرا که زیرساخت همگرا قبل از رسیدن به سایت مشتری قابل تغییر می باشد اما زیر ساخت Composable این امکان را برای مشتری فراهم می آورد تا زیرساخت مورد نظر خود را در هر زمان که نیاز دارد و هر آنگونه که نیاز دارد بسازد و این موجب چابک بودن این نوع زیرساخت می باشد که در دنیای چابک امروزه ی تکنولوژی می تواند یک مزیت رقابتی برای مشتری ایجاد کند.

1

زیرساخت Composable از سه مولفه تشکیل شده است:

 • منابع قابل دسترس (محاسباتی، استوریج، نتورک)
 • هوش نرم افزاری تعریف شده: نرم افزاری جهت مدیریت منابع براساس نیازمندی اپلیکیشن‌ها به صورت اتومات
 • واسط برنامه‌نویسی کاربردی (API) یکپارچه: جهت کنترل گرد هم آمدن این منابع

استفاده از نرم افزار برای کنترل سخت افزار موجب کاهش خطاهای انسانی و همچنین نوآوری در زمینه توسعه اپلیکیشن‌های جدید می‌شود که به موجب آن بهینگی و نیز کاهش هزینه حال خواهد شد.

HPE Synergy اولین زیرساخت Composable می‌باشد که اتوماسیون را در زمینه‌هایی همچون آپگرید firmware، افزایش استوریج به عنوان سرویس و تصحیح اتصالات شبکه با کاهش دخالت ها و خطاهای انسانی به ارمغان می‌آورد.

در محیط‌های IT سنتی، هر دیوایس (سرور، استوریج، شبکه) تحت کنترل مدیر ویژه‌ای است. در این شرایط اگر الگویی برای پیکربندی تجیهیزات استفاده شود، در درجه اول مخصوص به همان دیوایس است و در درجه دوم تیم IT می‌بایست در دیوایس را پیکربندی کند. این کار موقعی که از تجهیزات وندورهای مختلف برای هر کاربردی استفاده شود بسیار طاقت فرسا خواهد بود.

در مقابل، الگوی نمایه سرور HPE Synergy، هوشمندی را به زیرساخت آورده و با واسط واحد کنترل انتها به انتها را برای کل زیرساخت فراهم می‌کند. این الگوهای از پیش فراهم شده کاربران را قادر به provision، پیکربندی و بروزرسانی زیرساخت براساس نیازمندی‌های workload می‌کند. شما می‌توانید تنظیماتی از قبیل BIOS، firmware و drivers را یکبار در الگو تنظیم کنید و سپس با استفاده از نمایه‌ای که از آن الگو ساختید آن به به چندین سرور منتشر نمایید.

امروزه شرکت بزرگ HPE زیر ساخت های جدیدی را معرفی کرده است که به نام composable  شناخته می شود. این زیرساخت انعطاف پذیری فوق العاده بالایی دارد.محصولی که شرکت HP در این زمینه معرفی کرده است Synergy نام دارد.

معرفی HPE Synergy

یک زیرساخت فیزیکی هوشمند می باشد که منابع پردازش و ذخیره سازی و شبکه را با یکدیگر ترکیب می کند و در نهایت تمامی این منابع برای راه اندازی هرگونه سرویسی به صورت فوری در اختیار می باشند.

این سیستم اولین پلتفرم برای زیر ساخت های Composable می باشد و در واقع یک زیر ساخت واحد می باشد که باعث کاهش هزینه های سازمان و افزایش سرعت پیاده سازی سرویس های جدید از طریق یک کنسول متمرکز می باشد.

Synergy ها منبع پردازشی، ذخیره سازی و شبکه را یکجا به ما می دهد که می توان روی آنها بصورت بهینه برای راه اندازی Application  ها استفاده نمود و براحتی محیط مجازی و Cloud را به ما خواهد داد. به زبان ساده تر و بومی شده کشور ایران در حال حاضر در بیشتر سازمان هااز سرورهای DL ویا ML و در پاره ای موارد از Bladesystem ها استفاده می شود و مرتبا سازمان ها در حال خرید سرور و دستگاههای ذخیره ساز جدید می باشند و در عین حال هیچکدام مدیریت مناسب و یکپارچه ای ندارند.

به عنوان مثال سیستم عامل های جداگانه روی سرور نصب می شود، سرورها بعد از راه اندازی مانیتور نمی شوند، Firmware آنها جداگانه بروز می شود و نیاز به Restart سرور دارد، سوئیچ های شبکه و دستگاههای ذخیره ساز جداگانه مدیریت می شوند و … که تمامی این موارد باعث افزایش هزینه سازمان ها خواهد شد در عین حال که چابکی لازم را هم از سازمان ها می گیرد. ولی استفاده از Synergy باعث کاهش هزینه های خرید (CAPEX) و کاهش هزینه های نگهداری و مدیریت (OPEX) میشوند.

به طور خلاصه می توان گفت Synergy  ها باعث افزایش سرعت، چابکی و کارآمدی دیتاسنتر خواهند شد و در هزینه های خرید و نگهداری سازمان صرفه جویی می کنند. همچنین بوسیله یک کنسل متمرکز کل مجموعه را می توان مدیریت و مانیتور نمود.

Core

Synergy و اجزای آن

به طور کلی می توان گفت Synergy از 5 بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

1- Synergy Infrastructure

2- Synergy Management

3- Synergy Storage

4- Synergy Fabric

5- Synergy Compute

 

Synergy Infrastructure

این بخش در واقع همان فریم اصلی Synergy می باشد که پایه سیستم را ایجاد می کند و بقیه تجهیزات درون آن نصب می شوند. این فریم ها 10 یونیت فضا درون رک اشغال می کنند و تمامی تجهیزات دیگری که درون آنها نصب شده است را بصورت اتوماتیک شناسایی می کنند.همچنین سیستم بصورت خودکار تمامی خطاهای سخت افزاری و پیکربندی را تشخیص می دهد و یک راهنما برای رفع ایرادها تهیه می کند. از دیگر موارد این است که می توان چندین فریم را با یکدیگر لینک نمود تا مدیریت آنها ساده تر شود. در شکل زیر نمونه فریم را مشاهده می فرمایید.

89440i567AB1A2F04EEBC4

Synergy از فریم های 12000 استفاده می کند که دارای 2 مدل مختلف می باشد. تفاوت این دو مدل در تعداد Frame Link Module و Power می باشد.

WeightDimension
(HxWxD)
Fan ModulePower SuppliesNumber of Frame Link ModuleForm FactorModel
62.2kg48.2x93.7x44.2102x2650W110RUHPE Synergy 12000 Frame 1
62.2kg48.2x93.7x44.2106x2650W210RUHPE Synergy 12000 Frame 2

 

Synergy Management

به منظور مدیریت یک فریم Synergy از سه Appliance سخت افزاری استفاده می شود که عبارتند از Frame Link Module و HPE Synergy Composer و HPE Synergy Image Streamer که هر یک از آنها به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می گیرند.

HPE Synergy Composer

یکی از سخت افزارهای مورد استفاده برای مدیریت یک فریم Synergy دیگر Synergy Composer می باشد که توسط HPE OneView یک رابط متمرکز برای مدیریت دستگاه در اختیار مدیر شبکه قرار می دهد. در این سخت افزار می توان Template و Profile های مختلف را ایجاد نمود و سپس بوسیله آنها بصورت ساده و همزمان مدیریت و راه اندازی سرورها مانند بروز رسانی firmware ها، نصب سیستم عامل، تنظیم RAID، تنظیم شبکه و تخصیص IP آدرس و دیگر تنظیم ها را انجام داد که این قابلیت باعث کاهش زمان مدیریت و در نتیجه کاهش هزینه خواهد شد.

نمونه Composer در شکل زیر نشان داده شده است.

04

HPE Synergy Image Streamer

سخت افزار دیگر Image Streamer می باشد که در واقع محل ذخیره سازی برای Image ها می باشد. سرورهای روی فریم می توانند بوسیله این Image ها بوت شوند و در نتیجه افزایش سرعت و چابکی را خواهیم داشت. این سخت افزار به همراه Composer می توانند باعث شوند که روی سرورها نیاز به هارد دیسک نباشد و همچنین به سرعت می توان از Image ها Clone گرفت و پیاده سازی زیر ساخت را با سرعت بالایی انجام داد. در واقع به زبان ساده تر در قدیم برای راه اندازی سرور حتی مجازی ابتدا باید تنظیم های اولیه مانند RAID و بروز رسانی firmware ها را انجام می دادیم سپس سیستم عامل و یا Hypervisor را نصب می کردیم و در انتهای برنامه را ، در صورتیکه با Synergy تمامی این تنظیم ها در Composer و Image streamer قرار داده می شود و سپس فقط آنها را در مدت زمان کمتر از یک ربع بر می گردانیم. این سخت افزار با Composer یکپارچه می شود و باید با یکدیگر کارکنند. لازم به توضیح می باشد که Image های گرفته شده روی دستگاه در هر لحظه قابل ارتقاء و بروز رسانی هستند.

نمونه Streamer در شکل زیر قابل مشاهده است.

05

HPE Synergy Storage Module

سخت افزاری بعدی Composable Storage می باشد که یک فضای ذخیره سازی با حجم بالا است برای اینکه نیاز های ذخیره سازی دستگاهها را برطرف نماید. همچنین هر زمانی که بخواهیم با سرعت بالا می توانیم فضای ذخیره سازی را آماده کنیم. این دستگاه نیز بر روی فریم نصب می شود. این ذخیره ساز می تواند در هر سه مدل File Level، Block Level و Object Level کار کند. از نمونه های این ذخیره ساز می توان به مدل D3940 اشاره نمود که روی آن 40 عدد هارد دیسک و یا SSD قرار می گیرد و تا 5 عدد از آنها را می توان روی فریم قرار داد که مجموعا 200 دیسک خواهد شد و در نهایت 768 ترا بایت فضا خواهیم داشت.  این دستگاه را می توان به Storage های خارجی مانند HPE 3PAR متصل نمود.

دستگاه Storage در شکل زیر نشان داده شده است.

06

HPE Synergy Compute Module

از مهمترین سخت افزارهایی که روی فریم قرار می گیرد منابع پردازشی یا همان سرورها هستند که به آنها Compute Module  می گوییم. بر روی Synergy ها هم مدل 2 پردازنده ای تولید می شود و هم مدل 4 پردازنده ای و معماری پردازنده ها نیز x86 می باشد.

در حال حاظر این ماژول های محاسباتی یا همان سرورها در دو نسل G9 و G10 ارایه می شوند که هر نسل دارای مدل های مختلف می باشد و ویژگی های خاص خود را دارند.در نسل G9 سری های 480 و 620 و 660 و 680 و در نسل G10 نیز سری های 480 و 660 ارایه شده اند که دارای توان های محاسباتی و اندازه های متفاوت می باشند و بسته به اینکه از کدام مدل یا مدل ها در یک فریم استفاده شود می توان آن فریم را با توان محاسباتی متفاوتی تجهیز کرد.

Synergy-Compute