مجازی سازی دیتا سنتر

خانه / راهکارهای ارتباط شبکه / مجازی سازی دیتا سنتر

مجازی سازی دیتا سنتر

مجازی سازی سخت افزارها مدتی است که توجه سازمان ها و شرکتها را به خود جلب کرده است. مجازی سازی سرورها تکنولوژیی  است که با فراهم آوردن قابلیتها و مزایای جدیدی که امکان استفاده از آنها در بستر فیزیکی امکانپذیر نبود توانست جایگاه ویژه ای در حوزه IT بدست آورد. ویژگی های مربوط به مجازی سازی دیتاسنتر یا مجازی سازی سرورها به طور چمشگیری باعث افزایش کارایی سازمان میگردد. تغییرات به وجود آمده در اثر ورود مجازی سازی از روش‌های پیاده سازی، راه اندازی، نگهداری و مدیریت تا گسترش و مهاجرت توانستند کسب و کارهای امروزه را متحول کنند.

با بررسی وضعیت دیتا سنتر های مختلف پیش از ورود تکنولوژی مجازی سازی به معایب روش سنتی و دلایل اصلی نیاز به مهاجرت به روش مجازی پی میبریم.

دیتا سنتر ها قبل از تکنولوژی مجازی سازی :

از معایب اصلی موجود در این پیاده سازی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • عدم استفاده بهینه از سخت افزارهای موجود
 • وابستگی سرویس به سخت افزار
 • هزینه پیاده سازی بالا به دلیل نیاز به سخت افزارهای بیشتر
 • مصرف انرژی بالاتر
 • مدیریت و نگهداری دشوارتر

با توجه به وجود چنین مشکلاتی رفع و بهبود این مشکلات از مهمترین چالشهای پیش روی تکنولوژی مجازی سازی بود که این تکنولوژی به خوبی توانست این مشکلات را برطرف سازد.

مجازی سازی راه کاری است که اجازه به اشتراک گذاری و تقسیم منابع کامپیوترها در محیط های متعدد به صورت همزمان را می دهد. مجازی سازی سرورها به ما کمک می کند تا ساختار سنتی اجرای سیستم عامل را بر روی یک سرور تغییر دهیم.  در ساختار سنتی تنها امکان نصب و استفاده از سرویس های یک سیستم عامل وجود داشت.در مقابل، ساختار مجازی سازی امکان نصب و سرویس دهی چندین سیستم عامل و متقابلا سرویس های مختلف به صورت همزمان و مستقل از یکدیگر را فراهم می کند.

 

شرکت VMware  به عنوان یکی از پیشگامان این تکنولوژی با معرفی محصول Hypervisor  خود به نام ESXi امکان پیاده سازی این تکنولوژی را برای سازمانها فراهم نمود. این Hypervisor با قرار گیری بر روی یک سخت افزار امکان به اشتراک گذاری منابع سخت افزاری را برای چندین سیستم عامل فراهم می آورد. دو نوع مختلف استفاده از این Hypervisor در تصویر نشان داده شده است.

استفاده از تکنولوژی مجازی سازی برای دیتا سنتر ها ارزش افزوده و مزایای فراوانی برای سازمانها به وجود آورد که در ادامه به مواردی از آنها اشره میشود :

 • کاهش هزینه های خرید سخت افزار
 • استفاده بهینه از منابع سرورهای موجود و کاهش هزینه برق و سرمایش
 • از بین بردن وابستگی سرویس به سخت افزار
 • کاهش میزان فضای اشغال شده توسط سرور ها
 • هزینه ناشی از عدم کارکرد صحیح شبکه و از کار افتادن آن
 • امکان ایجاد محیطهای Test & Development به صورت بسیار مقرون به صرفه

تصویر زیر معماری متفاوت روش سنتی و مجازی سازی را نشان میدهد.

 

علاوه بر مزایای اشاره شده در قسمت های قبل وجود برخی ویژگیهای خاص، سازمانها را به استفاده از تکنولوژی مجازی سازی بیش از پیش ترغیب کرد. این ویژگی ها باعث افزیش کارایی و قابلیت اطمینان در این سیستمها شد. در ادامه به بررسی برخی از ویژگی ها خواهیم پرداخت.

VMware VMotion

این ویژگی قابلیت انتقال یک ماشین مجازی در حال اجرا را از روی یک سرور فیزیکی روی سرور فیزیکی دیگر فراهم میکند.  بدون اینکه اختلالی در سرویس دهی ایجاد گردد. برای توضیحات کامل در مورد این سرویس و نحوه عملکرد آن میتوانید به قسمت مقالات وب سایت مراجعه نمائید.

 

 

VMware DRS

تکنولوژی Distributed Recourse Scheduler یا DRS یکی از ویژگیهای محصول VMware است که به صورت پیوسته و پویا منابع موجود در   Recourse Pool  ها را مانیتور کرده و بر اساس Rule  های از پیش تعریف شده  و بر اساس نیاز یک ماشین مجازی به شکلی هوشمندانه منابع موجود را به ماشینهای مجازی اختصاص میدهد. وقتی یک ماشین مجازی با افزایش بار مواجه می‌شود، VMware DRS به‌ صورت خودکار و از طریق توزیع مجدد ماشین‌های مجازی در سرورهای فیزیکی این امکان را فراهم میکندتا منابع بیشتری در اختیار این ماشین قرار گیرد.

 

VMware HA

قابلیت VMware HA به سازمانها کمک خواهد کرد در صورت به جود آمدن رخداد غیر منتظره همچون خرابی سخت افزار کمترین Downtime را داشته باشند. این ویژگی در صورت به وجود آمودن خرابی برای یک هاست تمامی ماشینهای مجازی روی آن هاست را پس از یکبار ریستارت بر روی هاست دیگر روشن خواهد کرد در این حالت وقفه بوجد آمده فقط به اندازه یکبار ریستارت سرور خواهد بود.

 

VMware FT

قابلیت FT به سازمان کمک خواهد کرد میزان Downtime ناشی از خرابی های سخت افزاری را به صفر برساند. این تکنولوژی با ایجاد یک کپی از ماشین مجازی اصلی بر روی هاست دیگر و کپی اطلاعات ماشین اصلی بر روی ماشین دوم امکان استفاده از ماشین دوم را بلافاصله بعد از ، از کار افتادن ماشین اصلی فراهم می آورد.

 

 

VMware DPM

این ویژگی امکان مدیریت  مصرف انرژی را فراهم می آورد. در صورتی که منابع هاست های شما اجازه دهد VMware DPM ماشین های مجازی را بر روی یک یا چند هاست انتقال داده و سایر هاستها را به حالت Standby می برد تا مصرف انرژی کمتری داشته باشند.